top of page

Blog 1: Beslenme şeklimi değiştirdim, hayatım değişti.

Güncelleme tarihi: 1 Eyl 2023


Blog1

Siz çocuğunuz için her şeyin en iyisini bildiğinizi düşünürken, bir de bakmışsınız o sizin için en doğrusuna karar vermiş.


Oğlum Deniz 4 yaşına geldiğinde hayvansal gıdaları reddetti. Protein alıp iyi beslenmesi gereken o en önemli yaşlarında, düşünebiliyor musunuz?

Önümde özellikle çocuk yaşta bu şekilde beslenmeye tamamen karşı çıkan bir toplum ve aile bireyleri olsa da içimdeki sesi dinleyerek, bütünsel bitkisel beslenmeyi araştırmaya başladım.

Bilimsel verilere dayanan ne buldumsa okumaya çalıştım: Makaleler, dergiler, yabancı doktor ve beslenme uzmanlarının sayfaları…


Hepsini yakından takip ederek notlar aldım. Gördüm ki bu beslenme şeklini doğru bir şekilde mutfağıma entegre edersem, Deniz büyüme çağında ihtiyacı olan besinlerden mahrum kalmadan, severek yiyeceği lezzetli öğünlerle hayatına devam edebilirdi, üstelik çok daha sağlıklı bir biçimde!


Oğlum için öğrendiklerimden sonra kendimi de düşünmeye başladım. Uzun yıllardır çözemediğim kronik hazımsızlık ve sindirim sistemi problemlerim vardı. İnsanların gerçek hikayelerini okudukça bu diyetin hazım ve sindirim sistemini düzenlediğini, vitamin ve mineral eksikliklerinin neden olduğu hastalıkları tedavi ettiğini ve hatta psikolojiye bile iyi geldiğini öğrendim. Bu kadar veriye sırtımı dönemeyeceğimi anladım. Tüm alışveriş listemi ve kilerimi yeniden düzenlemeye karar verdim. Yavaş yavaş evdeki sistemi bitkisel beslenme sistemine çevirip bu adaptasyon sürecini ailem ve kendim için sancısız bir şekilde organize etmem ve sürdürülebilir olmasını sağlamam gerekiyordu.

Bu süreçte neyi ne kadar doğru yaptığımı bir ay kadar kısa bir sürede anladım. Hazımsızlık ve sindirim problemim yok oldu ve sağlıklı kilo vermeye başladım, enerjimi geri kazandım. Oğlumun bağışıklık sisteminin güçlendiğini gördüm ve hatta kan değerleri bir önceki yıla oranla çok daha iyiydi. Tabii bir de bunların, tıpkı makalelerde okuduğum gibi psikolojime pozitif etkisi inanılmaz oldu diyebilirim.

Hayatımda böylesine olumlu bir değişim sağlayan beslenme şeklimizle, ben de daha fazla insanın hayatına da dokunmak istedim. Naked Bites da böyle ortaya çıktı. Yani aslında bunların hepsine 4 yaşında bir çocuk vesile oldu diyebilirim :)


Naked Bites’ın bu sayfalarında bütünsel bitkisel beslenme sürecinde edindiğim tüm deneyimlerimi, kendi tariflerimi, okuyup öğrendiklerimi hap şeklinde paylaşarak, bu yolculuğun sizin için de daha kolay ve keyifli olmasını sağlayabilirsem ne mutlu bana.


İpek :)- granola - fıstık ezmesi - sağlıklı beslenme - sağlıklı atıştırmalıklar - fındık ezmesiComments


bottom of page